Årets Eisner-vinnere

Vi lister opp vinnerne av tegneserienes svar på Oscar-utdelingen!

Årets vinnere av den anerkjente tegneserieprisen The Will Eisner Comic Industry Awards – ofte forkortet til Eisner Awards – ble kåret under San Diego Comic Con i helgen.

Prisen blir av mange sett på som tegneserieverdenens svar på Oscar-statuetten og i år hadde rekordmange kvinner blitt nominert til en Eisner. Ingen nordmenn var å finne på vinnerlistene i år, men det er verdt å nevne at Jason har vunnet Eisner-pris hele tre ganger i kategorien Best U.S. Edition of International Material: I 2007 vant han for den oversatte Hemingway, i 2008 for Jeg drepte Hitler og i 2009 for Den siste musketer.

Under følger vinnerlisten fra årets Comic Con – noen navn har du kanskje hørt før, andre er helt nye. Kanskje finner du noen nye favoritter?

Vinnere av Eisner-priser 2016:

Best Short Story: “Killing and Dying” av Adrian Tomine (fra Optic Nerve #14 (Drawn & Quarterly))

Best Single Issue/One-Shot: Silver Surfer #11: “Never After” av Dan Slott og Michael Allred (Marvel)

Best Continuing Series: Southern Bastards av Jason Aaron og Jason Latour (Image)

Best Limited Series: The Fade Out av Ed Brubaker og Sean Phillips (Image)

Best New Series: Paper Girls av Brian K. Vaughan og Cliff Chiang (Image)

Best Publication for Early Readers (opp til åtteårsalderen): Little Robot av Ben Hatke (First Second)

Best Publication for Kids (9-12): Over the Garden Wall av Pat McHale, Amalia Levari og Jim Campbell (BOOM! Studios/KaBOOM!)

Best Publication for Teens (13-17): SuperMutant Magic Academy av Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)

Best Humor Publication: Step Aside, Pops: A Hark! A Vagrant Collection av Kate Beaton (Drawn & Quarterly)

Best Digital/Webcomic: Bandette av Paul Tobin og Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)

Best Anthology: Drawn & Quarterly, Twenty-Five Years of Contemporary, Cartooning, Comics, and Graphic Novels, redigert av Tom Devlin (Drawn & Quarterly)

Best Reality-Based Work: March: Book Two av John Lewis, Andrew Aydin og Nate Powell (Top Shelf/IDW)

Best Graphic Album—New: Ruins av Peter Kuper (SelfMadeHero)

Best Graphic Album—Reprint: Nimona av Noelle Stevenson (Harper Teen)

Best Adaptation from Another Medium: Two Brothers av Fábio Moon og Gabriel Bá (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material: The Realist av Asaf Hanuka (BOOM! Studios/Archaia)

Best U.S. Edition of International Material—Asia: Showa, 1953–1989: A History of Japan av Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)

Best Archival Collection/Project—Strips: The Eternaut av Héctor Germán Oesterheld og Francisco Solano Lòpez, redigert av Gary Groth og Kristy Valenti (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books: Walt Kelly’s Fairy Tales, redigert av Craig Yoe (IDW)

Best Writer: Jason Aaron for Southern Bastards (Image), Men of Wrath (Marvel Icon), Doctor Strange, Star Wars, Thor (Marvel)

Best Writer/Artist: Bill Griffith for Invisible Ink: My Mother’s Secret Love Affair with a Famous Cartoonist (Fantagraphics)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Cliff Chiang for Paper Girls (Image)

Best Painter/Multimedia Artist: Dustin Nguyen for Descender (Image)

Best Cover Artist: David Aja for Hawkeye, Karnak, Scarlet Witch (Marvel)

Best Coloring: Jordie Bellaire for The Autumnlands, Injection, Plutona, Pretty Deadly, The Surface, They’re Not Like Us, Zero (Image);The X-Files (IDW); The Massive (Dark Horse); Magneto, Vision (Marvel)

Best Lettering: Derf Backderf for Trashed (Abrams)

Best Comics-Related Periodical/Journalism: Hogan’s Alley, redigert av Tom Heintjes (Hogan’s Alley)

Best Comics-Related Book: Harvey Kurtzman: The Man Who Created Mad and Revolutionized Humor in America av Bill Schelly (Fantagraphics)

Best Academic/Scholarly Work: The Blacker the Ink: Constructions of Black Identity in Comics and Sequential Art, redigert av Frances Gateward og John Jennings (Rutgers)

Best Publication Design: The Sandman Gallery Edition, designet av Josh Beatman/Brainchild Studios (Graphitti Designs/DC)

I tillegg til Eisner-prisen deles også noen andre tegneseriepriser ut under utdelingen:

Russ Manning Promising Newcomer Award gikk til Dan Mora

Bob Clampett Humanitarian Award gikk til Matthew Inman

Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing gikk til Richard E. Hughes og Elliot S! Maggin

Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award gikk til tegneseriebutikken Orbital Comics and Games i London, England

Hall of Fame

En rekke viktige personer innen tegneseriefeltet inntas også hvert år i Hall of Fame. I år valgte et dommerpanel å inkludere Carl Burgos og Tove Jansson, mens publikumsstemmen gikk til Lynda Barry, Rube Goldberg, Matt Groening og Jacques Tardi.

Vi gratulerer alle vinnere!